Pakowanie to trudne hobby

Tadek 27.01.2021

Wiele lat temu, na początku lat 50., amerykańska firma JASNO wysyłała niebezpieczne materiały do ​​Chin. Firma została przejęta przez japońską firmę, dlatego w 1950 roku rząd USA uruchomił program importu elektroniki z Dalekiego Wschodu. Import miał zagwarantować drobną elektronikę i sprzęt elektroniczny z Japonii. Program nazwano Planem Marshalla.

JASNO-741G

Pierwsza wysyłka była do Indonezji, planowano prowadzić duży sklep elektroniczny z wyposażeniem z lat 50. i 60. Celem elektroniki miał być przede wszystkim transport sprzętu używanego przez wojsko, ale miał też rozwijać się przemysł elektroniczny. Plan zakładał import dużych ilości sprzętu dla małych firm, dlatego powstała nowa firma JASNO Electronics, która miała prowadzić tę firmę. Przejąć miała znana japońska firma z branży biznesowej Kojima S.C. - firma z wieloletnią tradycją. Nowa firma działała na funduszu powierniczym, ale otrzymała finansowanie rządowe. Kolejne wysyłki były do ​​Izraela, Belgii i Kanady.

JASNO Electronics

Firma została oficjalnie ogłoszona upadłością i zamknięta 16 lutego 1967 r. 28 czerwca 1966 r. rząd przekazał majątek JASNO do Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w tym czasie miało deficyt 3 000 000 zł. Rząd otrzymał kolejną pożyczkę w wysokości 1 800 000 zł, a zakład produkcyjny został przekazany jednostce ogólnoprzemysłowej w celu odbudowy gospodarczej. W 1972 roku firma została ponownie otwarta i ponownie oficjalnie funkcjonowała. Jednak w lipcu tego roku rząd zamknął JASNO, a cała firma (z wyjątkiem wydziału handlu i przemysłu) została ogłoszona upadłością. Rząd udzielił pożyczki w wysokości 340 tys. Zł. Było to jednak spowodowane obowiązującym wówczas prawem, które zabraniało zadłużania się przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (np. Dostaw energii elektrycznej lub gazu) w trakcie procesu upadłości.

Jednak spółka nadal zajmowała się dostawą energii elektrycznej, ponieważ w 1972 roku w ramach programu PNH-EUROPEAN ASSET 12 firm z 17 województw stołecznych otrzymało 370 000 zł na zakup 5,5 mln 5,5-kilometrowych turbin wiatrowych. O dotację ubiegało się tylko 12 firm, choć łączna wartość inwestycji to ponad 270 mln zł.

Fińska firma JASNO obchodzi dziś swoje stulecie. Kryzys miał wpływ na decyzję o zamknięciu zakładu. Jednak JASNO nie była jedyną japońską firmą zajmującą się elektroniką. Dobre wrażenie zrobiła też inna firma, JASNO Onfirma. To właśnie w tym zakładzie technicy pracowali nad projektami zaawansowanych cewek jonowych do zastosowań kosmicznych. Był również producentem kamer i systemów nawigacyjnych. Więcej informacji o tych produktach można znaleźć na stronie: www.jasno-741.com.pl.

Tagi: firma elektroniczny rząd tuska rząd pis rząd macierzy rządowe centrum legislacji rządy pis od kiedy do kiedy rządowy fundusz inwestycji lokalnych