Co jeść, żeby żyć zdrowo?

Tadek 15.12.2020

Zapytaj większość ludzi, czym się zajmują, a prawdopodobnie otrzymasz kilka różnych odpowiedzi. Najprawdopodobniej otrzymasz tę samą odpowiedź: pracuję.

To bardzo typowa odpowiedź. W końcu mówimy o życiu pełnym ciężkiej pracy i poświęcenia. Aby cieszyć się jak najlepszymi efektami, musimy przede wszystkim poprawić swoje nastawienie i nastawienie psychiczne.

Aktywność fizyczna musi być przyjemna i dostosowana do możliwości organizmu. Na początek najlepiej zacząć od spaceru, spaceru z kijkami lub pływania. Następnie, w razie potrzeby i zainteresowania, dołącz do innych sportów.

Utrata wagi to nie tylko pozbycie się dobrych tłuszczów z organizmu, musisz je zastąpić dobrymi, nienasyconymi tłuszczami roślinnymi, które są niezbędne dla funkcjonowania mózgu, wzroku i elastyczności tkanek. Dobre tłuszcze znajdują się na przykład w orzechach włoskich, migdałach, olejach tłoczonych na zimno i oliwie z oliwek. Złe tłuszcze obejmują margarynę i słodycze ze sklepów spożywczych.

Biały chleb nie dostarcza nam minerałów i błonnika, ale to puste i łatwo przyswajalne kalorie. Aby być zdrowym i dobrze się czuć, warto wprowadzić do swojej diety kasze, rośliny strączkowe i zboża. Mogą to być produkty takie jak proso, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, fasola czy płatki owsiane.

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, zawierające cukry proste, szybko zwiększają poziom insuliny we krwi, co powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie.

Aby poczuć sytość i przyswoić pierwsze ugryzione pokarmy, organizm potrzebuje około 20 minut. Prawidłowe przeżuwanie pokarmu jest bardzo pomocne w tym procesie, ponieważ trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej.

To około 2 litrów. Woda wspomaga odchudzanie, oczyszcza organizm i zmniejsza uczucie głodu. Dla urozmaicenia możesz pić zdrowe herbaty, takie jak biała, zielona, ​​jaśminowa, Rooibos, Pu-Erh, Yerba Mate, herbaty ziołowe, herbaty z lukrecją czy hibiskusem.

Zapewne wiele osób zgodzi się, że często nawet po obfitym obiedzie chcą czegoś słodkiego. Trudno jest przypisać to pragnienie uczuciu głodu - w końcu właśnie skończyliśmy jeść. Więc dlaczego tak się dzieje?

Najpierw przyjrzyjmy się mechanizmom, które rządzą uczuciem sytości i głodu. Głównym ośrodkiem kontrolującym te odczucia jest nasz ośrodkowy układ nerwowy, zwłaszcza obszary wzrokowe i dotykowe. Pobudzanie niektórych obszarów powoduje, że jesteśmy głodni, a stymulowanie innych obszarów kory sprawia, że ​​czujemy się pełni. Oczywiście powinno być tak, aby nasze pragnienie jedzenia było jak najbardziej stymulowane, ponieważ w przeciwnym razie jedzenie nie byłoby w stanie tak bardzo pobudzić naszego apetytu. Oczywiście istnieją inne obszary mózgu, które również odgrywają rolę w regulacji apetytu, ale ich głównym obowiązkiem jest przyjmowanie pokarmu.

A teraz do rzeczy - czy słyszałeś o czymś w rodzaju sytości sensorycznej? Odpowiada za apetyt poposiłkowy. Krótko mówiąc - aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych do życia składników, mamy zakodowaną chęć unikania jednolitego jedzenia, bez względu na to, jak smaczne jest dla nas.

Sytość specyficzna dla zmysłów to kolejny mechanizm kontrolujący wybór pożywienia. Mechanizm ten dotyczy głównie właściwości smakowych i zapachowych. Jak to dokładnie działa?

Powinno być tak, że jedząc jednolity posiłek, odczuwamy sytość, ponieważ wiemy, że będziemy mogli jeść, co tylko zechcemy i kiedy zechcemy. Jest jednak problem: jednorodność nie gwarantuje nam najlepszego posiłku dla każdego podniebienia. Różni ludzie mają bardzo różne potrzeby żywieniowe i mogą nie być w stanie zjeść takiej samej ilości pożywienia. Aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych do życia składników, musimy jeść regularnie, używając różnych produktów spożywczych o różnych porach dnia. Dietetycy często wspominają o potrzebie regularności. To ta potrzeba ostatecznie decyduje o tym, jak bardzo lubimy jedzenie i jak bardzo tracimy na wadze. Zbyt dużo jedzenia w jednym naczyniu może nas obciążać, a tym samym wpływać na utratę wagi.

Niestety nie możemy całkowicie wyeliminować problemu otyłości, ale zdecydowanie możemy zapobiec jej wystąpieniu. Niestety nie możemy całkowicie uniknąć problemu otyłości, ale zdecydowanie możemy zapobiec jej wystąpieniu. To właśnie ta potrzeba decyduje ostatecznie o tym, ile lubimy jeść i ile lubimy jeść na jednym posiedzeniu. Zbyt mało jedzenia na jedno posiedzenie może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Co jeść, żeby żyć zdrowo?

Co jeść, jak jeść i ile jeść, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Przede wszystkim musisz zaopatrzyć swój organizm w niezbędne witaminy i minerały

Tagi: żywność